صفحه اصلی زبان انگلیسی درباره ما معرفی، نقد و بررسی نمایشگاه آثار مقاله گفتگو پیوندها تماس با ما
خبرها

تازه های شورا
شوراي كتاب كودك از بدو تاسيس تاكنون، براي پيشبرد اهداف خود همواره از حمايت فرهنگ دوستان ايراني برخوردار بوده است. با توجه به گسترش فعاليت‌هاي شورا در سال‌هاي اخير در بخش های : ادبیات کودک و نوجوان ، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و خانه کتابدار و ترویج خواندن ، و با وجود حضور مستمر نيروهاي داوطلب، نيازهاي مالي شورا براي تداوم امور افزايش يافته است. لذا اعضاي هيأت مديره شورا خانم‌ها : نوش‌آفرين انصاري، فاطمه‌مرتضايي فرد، فهیمه محفوظ بالله ، پروين فخاري‌نيا،عاطفه سلیانی ، سحر ترهنده و آقايان : علیرضا میرفخرایی ، اکبر نعمتی ، مصطفی کریمی و مسعود ناصري دريايي تصميم گرفتند از كليه دوستداران اين سازمان مردم نهاد دعوت كنند تا در اين برهه از زمان كه شورا با دشواري‌هاي مالي رو به روست، به بقاي اين نهاد 50 ساله كمك كنند. از كليه علاقه‌مندان درخواست مي‌شود كمك‌هاي مالي خود را به حساب 19606317 به نام شوراي كتاب كودك نزد بانك تجارت شعبه جمهوري كد 195 واريز نمايند و رسيد آن را با ذكر دقيق نام و مشخصات خود براي شوراي كتاب كودك بفرستند. همچنين علاقه‌مندان مي‌توانند براي ارائه هر گونه پيشنهاد و كسب اطلاعات بيشتر درباره شیوه های گوناگون یاری رسانی با خانم لیلا ترکاشوند در دبیرخانه شورای کتاب کودک ( تلفن 66408074 ) و یا خانم نيره بهبهاني در دبيرخانه فرهنگنامه كودكان و نوجوانان (تلفن: 66415878) تماس بگيرند. 

07/4/1393

گروه بررسی آثار و دستنوشته های کودکان و نوجوانان ، آماده دریافت دستنوشته های کودکان و نوجوانان است . در صورتی که تمایل دارید این دستنوشته ها در گروه بررسی شود ، خواهشمند است آن ها را به آدرس شورای کتاب کودک ارسال کنید . اعضای گروه ، یکشنبه ها بعد از ظهر در شورا حضور دارند و آماده پاسخ گویی هستند .  

2/11/1390


Login

آموزش و ترویج

کمیته آموزش و ترویج شامل سه گروه آموزش ادبیات کودک و حوزه های وابسته، ترویج ادبیات کودک و برگزاری مراسم، نمایشگاه ها و همایش ها است که زیر نظر شورای اجرایی و برنامه ریزی ادبیات کودک فعالیت می کند.

آموزش ادبیات کودک و حوزه های وابسته 

گروه آموزش ادبیات کودک و حوزه های وابسته جهت توانمندسازی و ارتقاء سطح دانش افراد در زمینۀ ادبیات کودک و حوزه های وابسته به آن اقدام به فعالیت های زیر می کند:

برگزاری کارگاه ها


آموزش و ترویج

از مهمترین کارگاه هایی که در شورا هر ساله برگزار می شود، کارگاه آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان است.
کارگاه آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان
این کارگاه هر ساله به منظور آشنایی با مبانی ادبیات کودک و نوجوان تشکیل می شود و علاقه مندان پس از تکمیل فرم عضویت و تأیید هیات مدیره می توانند در کارگاه شرکت کنند.
تاریخچه
کارگاه آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان در سال 1364 به پیشنهاد خانم مریم احمدی شکل گرفت و مشاوران کارگاه خانم ها توران میرهادی و ثریا قزل ایاغ بودند. دوره های نخست این کارگاه با همکاری اساتیدی چون نوش آفرین انصاری، دکتر نرگس طالقانی، دکتر مهدخت کشکولی، نسریندخت عمادخراسانی، دکتر عباس حری و هوشنگ شریف زاده، برگزار شد. مدیریت کارگاه تا سال 1371 برعهده خانم مریم احمدی بود و پس از آن از سال 1372 تا 1375 خانم منصوره راعی این مسئولیت را برعهده داشتند.
در سال 1376 خانم‌ها فروغ جمالی و ناهید جباری به طور مشترک گرداننده کارگاه بودند. از سال 1377 تا 1383خانم جباری به طور انفرادی این مسئولیت را پذیرفتند و از سال 1383 تاکنون مسئولیت کارگاه را خانم ها فروغ جمالی و زهرا شیرازی برعهده دارند. برنامه کارگاه تا دوره شانزدهم (1380) در چهارچوب یک دوره مقدماتی آشنایی با ادبیات کودک و نوجوان ارائه شد اما از دورۀ شانزدهم، برنامه کارگاه به دو بخش مقدماتی و تکمیلی تقسیم شد تا شرکت کنندگان علاوه بر آشنایی با مبانی ادبیات کودک و نوجوان در بخش مقدماتی، با ساختار متن، تصویر ، شعر و غیر داستان در بخش تکمیلی آشنا شوند.

برگزاری نشست های تخصصی ادواری

این نشست ها با هدف آشنا شدن با تجربه های ملی و بین المللی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان، ایجاد ارتباط بین کارشناسان شورا و پدیدآورندگان و ارتقاء دانش نظری گروه ها و کمیته های شورا برگزار می شود.

برگزاری جلسات نقد کتاب

ترویج ادبیات کودک و نوجوان 

گروه ترویج ادبیات کودک و نوجوان فعالیت خود را از سال 1380 با هدف گسترش فرهنگ کتابخوانی با حضور در مدارس آغاز کرد و تا کنون جهت ایجاد عادت به مطالعه در کودکان و نوجوانان در دو بخش برگزاری کارگاه های آموزشی برای معلمان و کارگاه های آموزشی و جلسات توجیهی برای مروجان و نیز در قالب اجرای برنامه هایی مانند کتابخوانی ،قصه گویی ،شعر خوانی و کتابسازی فعالیت می کند.

برگزاری مراسم، نمایشگاه ها و همایش ها 

یکی از فعالیت های شورای کتاب کودک تشکیل مراسم، همایش ها،و نمایشگاه هایی است که با هدف تحلیل، بررسی، معرفی و ترویج ادبیات کودک و آثار برگزیده برگزار می شود. این فعالیت از اولین سال های تأسیس شورای کتاب کودک تاکنون یکی از مهمترین شاخص های حضور فعال شورا در سطح جامعه بوده است. به تناسب موضوع، زمان و محل برپایی،و... افراد ،کمیته ها و گروه های شورا مسئولیت برگزاری را برعهده می گیرند.
از برگزاری اولین نمایشگاه شورا از کتاب های کودکان و نوجوانان در پارک خیام در اسفند 1341 با هدف به نمایش گذاشتن کمبودهای ادبیات کودکان و نوجوانان تاکنون شورا صدها همایش و نمایشگاه داخلی برگزار کرده است. برخی از آنها عبارتند از:


آموزش و ترویج

برگزاری هر ساله سالگرد تولد شورا
سمینار ملی ادبیات کودکان و نوجوانان، 1342، 1346 و 1351
سمینار ملی زبان، 1341، 1342
نمایشگاه و سمینار کتاب های ملی، 1359
برگزاری روز جهانی کودک در قالب اولین گاردن پارتی در محل دبستان دهخدا،تهران، 1347
نمایشگاه سیار در سال جهانی تعلیم و تربیت و به مناسبت روز جهانی کودک، 49-1348
نمایشگاه های گروه کتاب برای کودکان با نیازهای ویژه از آثار تولید شده،1374 تا کنون
کارگاه در جستجوی آینده ،1380
نمایشگاه و نشست های گروه های بررسی در پایان سال کاری شورا
همایش و نمایشگاه ایران در ادبیات کودک و نوجوانان، خانه هنرمندان ،1380 – خانه کودک اصفهان، 1380 – نظرآباد ساوجبلاغ، 1381 – بیرجند، 1381
همایش کتابخوانی و ترویج خواندن با همکاری دانشگاه علمی کاربردی اصفهان، 1380
همایش کتابخوانی و ترویج خواندن با همکاری انجمن خیریه بانوان گرگان، 1382
نمایشگاه کرمان در ادبیات کودکان و نوجوانان با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان، 1383
همایش فرهنگ و کودک ویژه، 1384
همایش بزرگداشت هانس کریستین اندرسن به مناسبت دویستمین سال تولد، خانه هنرمندان ایران، 1384
همایش بزرگداشت عباس یمینی شریف، خانه هنرمندان، 1385
همایش مولانا و کودکان و نوجوانان، خانه هنرمندان، 1386

مهمترین نمایشگاه های بین المللی در داخل ایران عبارتند از:
* نمایشگاه کتاب های نامزد جایزه هانس کریستین اندرسن (دو سالانه و به شرط حضور داور ایرانی)
* نمایشگاه شکیبایی، تفاهم و آزادی، 1377 (مجموعه ای از کتاب های نویسندگان آلمانی برای کودکان و نوجوانان)
* نمایشگاه کتاب های برگزیده برای کودکان و نوجوانان معلول / نروژ، 1380
* نمایشگاه کتاب های فهرست افتخار IBBY، شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ،1382

بازگشت