صفحه اصلی زبان انگلیسی درباره ما معرفی، نقد و بررسی نمایشگاه آثار مقاله گفتگو پیوندها تماس با ما
خبرها

تازه های شورا
شوراي كتاب كودك از بدو تاسيس تاكنون، براي پيشبرد اهداف خود همواره از حمايت فرهنگ دوستان ايراني برخوردار بوده است. با توجه به گسترش فعاليت‌هاي شورا در سال‌هاي اخير در بخش های : ادبیات کودک و نوجوان ، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و خانه کتابدار و ترویج خواندن ، و با وجود حضور مستمر نيروهاي داوطلب، نيازهاي مالي شورا براي تداوم امور افزايش يافته است. لذا اعضاي هيأت مديره شورا خانم‌ها : نوش‌آفرين انصاري، فاطمه‌مرتضايي فرد، فهیمه محفوظ بالله ، پروين فخاري‌نيا،عاطفه سلیانی ، سحر ترهنده و آقايان : علیرضا میرفخرایی ، اکبر نعمتی ، مصطفی کریمی و مسعود ناصري دريايي تصميم گرفتند از كليه دوستداران اين سازمان مردم نهاد دعوت كنند تا در اين برهه از زمان كه شورا با دشواري‌هاي مالي رو به روست، به بقاي اين نهاد 50 ساله كمك كنند. از كليه علاقه‌مندان درخواست مي‌شود كمك‌هاي مالي خود را به حساب 19606317 به نام شوراي كتاب كودك نزد بانك تجارت شعبه جمهوري كد 195 واريز نمايند و رسيد آن را با ذكر دقيق نام و مشخصات خود براي شوراي كتاب كودك بفرستند. همچنين علاقه‌مندان مي‌توانند براي ارائه هر گونه پيشنهاد و كسب اطلاعات بيشتر درباره شیوه های گوناگون یاری رسانی با خانم لیلا ترکاشوند در دبیرخانه شورای کتاب کودک ( تلفن 66408074 ) و یا خانم نيره بهبهاني در دبيرخانه فرهنگنامه كودكان و نوجوانان (تلفن: 66415878) تماس بگيرند. 

07/4/1393

گروه بررسی آثار و دستنوشته های کودکان و نوجوانان ، آماده دریافت دستنوشته های کودکان و نوجوانان است . در صورتی که تمایل دارید این دستنوشته ها در گروه بررسی شود ، خواهشمند است آن ها را به آدرس شورای کتاب کودک ارسال کنید . اعضای گروه ، یکشنبه ها بعد از ظهر در شورا حضور دارند و آماده پاسخ گویی هستند .  

2/11/1390


Login

جوایز داخلی و خارجی

کمیته جوایز داخلی و خارجی شامل پنج گروه تخصصی جوایز داستان ،غیر داستان ،شعر ، تصویر ، نشریات/نشر الکترونیک و گروه دبیران جوایز است و زیر نظر شورای برنامه ریزی و اجرایی ادبیات کودک و نوجوان و با همکاری کمیته بررسی، نقدو پژوهش و کمیته امور بین الملل فعالیت می کند. هدف از تشکیل این کمیته، بررسی ،انتخاب و معرفی آثار برتر، پدیدآورندگان و خادمان ادبیات کودک و نوجوان در عرصه های داخلی و بین المللی است.

تاریخچه 

در سال 1342 در گروه های کاری شورا، موضوع جوایز کتاب های کودکان و نوجوانان، مطرح شد و در فاصلۀ سال های 1348 – 1343 ،انتخاب بهترین کتاب سال از میان کلیه آثار چاپ شده، دستور کار گروه های بررسی قرار گرفت. در آن سال ها هدف از انتخاب بهترین کتاب سال، تشویق نویسندگان، مترجمان، تصویرگران و ناشران ایرانی تعیین شد.
در سال 1348، بهترین کتاب های سال برحسب میزان ارزش ادبی به سه دسته با عنوان های کتاب های استثنایی، کتاب های برگزیده و کتاب های قابل معرفی و توصیه تقسیم بندی شد و در سال 1350 به کلیه مترجمان و مؤلفانی که از ابتدای کار شورا کتابشان برگزیده شناخته شده بود، پلاک یادبود برنز تعلق گرفت. این پلاک توسط استاد اصغر محمدی طراحی و ساخته شد و آقای مهندس سیاوش ارجمند مخارج کلیه پلاک ها را به شورا اهدا کرد. در سال 1353 آقای عباس یمینی شریف تعهد کرد هر سال مبلغ صد هزار ریال به کسانی که آثارشان از طرف شورا، عنوان بهترین کتاب سال را بگیرد، اهدا کند.
شیوه تقسیم این مبلغ برای یک نویسنده چهل هزار ریال، یک تصویرگر چهل هزار ریال و یک نویسنده دست نوشته بیست هزار ریال بود. موضوع مسابقه بهترین دستنوشته در سال های 1354 و 1355 ،داستان های واقعی از زندگی کودکان و یا نوجوانان ایرانی بود. در سالهای 1361-1359 به منظور تشویق کودکان و نوجوانان به آفرینش آثار ادبی با کیفیت هنری، جایزه صمد بهرنگی شامل پنج مدال و پنج جایزه پنج هزار ریالی به چهار اثر چاپ شده و یک اثر دست نوشته کودکان و نوجوانان اهدا شد. در سال 1364 علاوه بر انتخاب کتاب برگزیده و اهدای جایزه نقدی و پلاک، آثاری به عنوان معرفی ویژه انتخاب شد و لوح شورا به این آثار تعلق گرفت.
لوح شورا برای اولین بار توسط آقای فریدون جهانشاهی طراحی شد و در سال 1381 از سوی خانم شعله محلوجی برای بار دوم طراحی و اجرا شد. از سال 1370 تاکنون جهت تقدیر از شخصیت های ماندگار ادبیات کودک به خادمان این حوزه نیز پلاک برنز شورا اهدا می شود.

کمیته جوایز داخلی و خارجی

تا سال 1386 گروه های بررسی شورا مسئولیت انتخاب آثار و پدیدآورندگان شایسته دریافت جوایز داخلی شورا را بر عهده داشتند. سپس با تشکیل کمیته جوایز در سال 1386 ،این مسئولیت با همکاری کمیته بررسی،نقد و پژوهش بر عهده کمیته جوایز قرار گرفت.
تا پیش از تشکیل کمیته جوایز داخلی و خارجی،کاندیداهای جوایز خارجی(جوایز هانس کریستین آندرسن،آسترید لیندگرن و....) از سوی هیات مدیره و هیات کارشناسان شورا انتخاب می شدند .سپس از سال 1386 کمیته جوایز وظیفه بررسی،انتخاب،و معرفی آثار برتر،پدیدآورندگان و خادمان ادبیات کودک و نوجوان را در عرصه بین المللی با همکاری کمیته امور بین الملل و کمیته بررسی ،نقد و پژوهش بر عهده دارد.

 جوایز شورای کتاب کودک


کمیته جوایز داخلی و خارجی

لوح شورا 

به آثار با ارزش ادبی یا اطلاعاتی در حوزه های داستان – تألیف و ترجمه، شعر، غیرداستان، تصویر، نقد، نشریات، نشر الکترونیک و همچنین به ناشرانی که آثاری ارزشمند خلق کرده اند، تعلق می گیرد.

پلاک برنز شورا 

به یک اثر برجسته و با کیفیت بسیار بالای ادبی / اطلاعاتی یا مجموعه آثار ماندگار نویسنده، مترجم، شاعر، تصویرگر، ناشر و یا خادمان برجسته ادبیات کودک تعلق می گیرد.

جایزه قاقا 

جایزه هوشنگ مرادی کرمانی به نام قاقا یک لوح و دو سکه بهار آزادی است که از سوی هوشنگ مرادی کرمانی / خانواده هوشنگ مرادی کرمانی در اختیار هیأت مدیره شورا قرار می گیرد.
این جایزه در هر سال به اثر تألیفی و یک اثر تصویری در حوزۀ طنز اهدا می شود. شورای کتاب کودک به منظور تشویق نویسندگان و تصویرگران ایرانی که آثار ارزشمندی را در حوزۀ طنز برای کودکان و نوجوانان پدید آورده اند، این جایزه را اعطا می کند. جایزه قاقا در سال 1384 اعلام شد و هر ساله در مراسم سالگرد شورا به پدید آورنده اهدا می شود.

جایزه جعفر پایور 

جایزه جعفر پایور یک لوح، یک نشان و دو سکۀ بهار آزادی است که از سوی خانم فروغ الزمان جمالی، همسر شادروان جعفر پایور در اختیار هیأت مدیره شورا قرار می گیرد.
این جایزه در هر سال به یک اثر تألیفی در حوزه بازنویسی و بازآفرینی ادبیات کهن فارسی برای کودکان و نوجوانان اهدا می شود. شورای کتاب کودک به منظور تشویق بازنویسان و بازآفرینان ادبیات کهن فارسی که آثار ارزشمندی را در این حوزه برای کودکان و نوجوانان پدید آورده اند، این جایزه را اعطا می کند. این جایزه شامل بازنویسی از منابع در حوزۀ دین و زندگینامه نیز می شود. جایزه جعفر پایور در سال 1387 اعلام و برای اولین بار در مراسم سالگرد 1387 اعطا شد.

جایزه معصومه سهراب 

جایزه معصومه سهراب، یک لوح، یک نشان و دو سکه بهار آزادی است که از سوی آقای یحیی مافی، همسر شادروان معصومه سهراب و فرزندان ایشان، در اختیار هیات مدیره شورا قرار می گیرد.
این جایزه در هر سال به یک اثر دستنوشته در قالب داستان در حوزۀ کودکان و نوجوانان اهدا می شود. شورای کتاب کودک به منظور تشویق نویسندگانی که تاکنون کتاب چاپ شده نداشته اند و آثار ارزشمندی را در حوزه داستان برای کودکان و نوجوانان پدید آورده اند، این جایزه را اعطا می کند. جایزه معصومه سهراب در سال 1387 اعلام شد.

بازگشت