صفحه اصلی زبان انگلیسی درباره ما معرفی، نقد و بررسی نمایشگاه آثار مقاله گفتگو پیوندها تماس با ما
خبرها

تازه های شورا
شوراي كتاب كودك از بدو تاسيس تاكنون، براي پيشبرد اهداف خود همواره از حمايت فرهنگ دوستان ايراني برخوردار بوده است. با توجه به گسترش فعاليت‌هاي شورا در سال‌هاي اخير در بخش های : ادبیات کودک و نوجوان ، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و خانه کتابدار و ترویج خواندن ، و با وجود حضور مستمر نيروهاي داوطلب، نيازهاي مالي شورا براي تداوم امور افزايش يافته است. لذا اعضاي هيأت مديره شورا خانم‌ها : نوش‌آفرين انصاري، فاطمه‌مرتضايي فرد، فهیمه محفوظ بالله ، پروين فخاري‌نيا،عاطفه سلیانی ، سحر ترهنده و آقايان : علیرضا میرفخرایی ، اکبر نعمتی ، مصطفی کریمی و مسعود ناصري دريايي تصميم گرفتند از كليه دوستداران اين سازمان مردم نهاد دعوت كنند تا در اين برهه از زمان كه شورا با دشواري‌هاي مالي رو به روست، به بقاي اين نهاد 50 ساله كمك كنند. از كليه علاقه‌مندان درخواست مي‌شود كمك‌هاي مالي خود را به حساب 19606317 به نام شوراي كتاب كودك نزد بانك تجارت شعبه جمهوري كد 195 واريز نمايند و رسيد آن را با ذكر دقيق نام و مشخصات خود براي شوراي كتاب كودك بفرستند. همچنين علاقه‌مندان مي‌توانند براي ارائه هر گونه پيشنهاد و كسب اطلاعات بيشتر درباره شیوه های گوناگون یاری رسانی با خانم لیلا ترکاشوند در دبیرخانه شورای کتاب کودک ( تلفن 66408074 ) و یا خانم نيره بهبهاني در دبيرخانه فرهنگنامه كودكان و نوجوانان (تلفن: 66415878) تماس بگيرند. 

07/4/1393

گروه بررسی آثار و دستنوشته های کودکان و نوجوانان ، آماده دریافت دستنوشته های کودکان و نوجوانان است . در صورتی که تمایل دارید این دستنوشته ها در گروه بررسی شود ، خواهشمند است آن ها را به آدرس شورای کتاب کودک ارسال کنید . اعضای گروه ، یکشنبه ها بعد از ظهر در شورا حضور دارند و آماده پاسخ گویی هستند .  

2/11/1390


Login

خدمات کتابداری به کودکان با نیازهای ویژه

اهداف 

کمیته خدمات كتابداری به کودکان با نیازهای ویژه یكی از کمیته‎های هشت گانه شورا است که با هدف شناخت، معرفی، تولید، مناسب‌سازی، ارائه و ترویج آثار مناسب برای كودكان و نوجوانان با نیازهای ویژه فعالیت می‎كند. این کمیته یا كتاب‎های موجود در بازار نشر را گزینش و مناسب‌سازی می‌کند و یا كتاب‎هایی خاص و هماهنگ با نوع نیاز مخاطبان را تولید می‌کند.

توجه به نقش كتاب در همسازی كودك ویژه با جریان زندگی
ترویج ادبیات و ایجاد انگیزه و كشش برای خواندن
سهولت دستیابی به كتاب و اطلاعات
یكسان‌سازی محیط ‎های آموزشی و مطالعاتی برای كودكان با ویژگی‌های گوناگون
معرفی كتاب‎های برگزیده برای كودكان با نیازهای ویژه
معرفی چهره كودك معلول در ادبیات
بررسی، مناسب‎سازی و تولید منابع كتابخانه‎ای برای كودكان و نوجوانان با نیازهای ویژه

تاریخچه 

انتشار كتاب نقش كتاب‎های كودكان در همسازی كودكان معلول با جریان زندگی روزمره نوشته توردیس اورجایستر و ترجمه خانم ثریا قزل ایاغ در سال ۱۳۶۱نخستین گام برای تشكیل کمیته خدمات كتابداری به کودکان با نیازهای ویژه بود.
در سال ۱۳۶۶ اولین جلسه در مورد كتاب و كودك معلول با هماهنگی خانم نسریندخت عماد خراسانی و حضور اعضاء علاقه‎مند و صاحب نظر در شورا برگزار شد. هر چند این جلسات ادامه نیافت اما حاصل آن تهیه چندين كتاب حسی ـ لمسی پارچه‎ای بود. تا این‌كه در سال ۱۳۷۳ در اولین گردهمایی دانشجویان نابینا در دانشگاه تهران به ابتكار خانم نوش آفرین انصاری و تدریس دو واحد درس خدمات ویژه كتابداری در برنامه درسی رشته كتابداری، تفكر پدیدآیی کمیته خدمات كتابداری به کودکان با نیازهای ویژه در شورا ایجاد شد. در ابتدا خانم‌ها زهرا فرمانی، منصوره شجاعی و مریم احمدی مسئولیت هماهنگی فعالیت‌های این کمیته را در سه زمینه زیر پذیرفتند و سپس کارشناسان و علاقمندان دیگری نیز به این مجموعه پیوستند.

کتاب و کودکان دارای مشکلات حسی (نابینا، نیمه بینا، ناشنوا، نیمه شنوا) ،مشکلات ذهنی/ شناختی و مشکلات گفتاری
کتاب و کودکان بیمار
کتاب و کودکان دارای مشکلات روانی/ عاطفی و اجتماعی

برخی فعالیت‌های این کمیته از زمان تشکیل تا کنون عبارتند از:

* برگزاری کارگاه‌های ساخت کتاب های حسی- لمسی و تهیه کتاب‌های نمونه مانند گل یا پوچ(ساخته زهرا فرمانی، یکی از هشت کتاب برتر جهان برای کودکان و نوجوانان معلول IBBY ،1378 )
* تهیه 120 عنوان کتاب گویا
* تهیه 37 عنوان کتاب _ فیلم ویدئویی به زبان اشاره
* تهیه مجموعه منابع طرح كتابخانه فراگیر با همکاری یونیسف، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان و سازمان بهزیستی،1379
* تهیه مجموعه منابع طرح آكندن اینترنشنال برای پناهندگان افغان،1379
* انتخاب و مناسب‌سازی کتاب برای کودکان ناشنوا و معلول ذهنی
* فعالیت‌های ترویجی در مدارس و مراکز کودکان استثنائی
* فعالیت‌های ترویجی و راه اندازی کتابخانه‌های کودک در بیمارستان‌ها
* راه اندازی و تجهیز کتابخانه و ارائه خدمات کتابخانه‌ای به کودکان در وضعیت ویژه مانند کودکان کانون اصلاح و تربیت و کودکان کار و خیابان
* تدوین کتابشناسی کتاب‌های گویا و بریل، کتاب‌های حسی - لمسی،کتاب‌های ویدئویی، کتاب‌های مناسب سازی شده و ...
* برگزاری نمایشگاه‌های کتاب برای کودکان با نیازهای ویژه به مناسبت‌های مختلف و تشکیل کارگاه ها
* شرکت در سمینارها و همایش‌ها و ارائه سخنرانی
* برگزاری همایش فرهنگ و کودک ویژه ،1384
* تهیه سه کتاب داستان (شب به خیر فرمانده ،دیوار ، سبزه‌ای در درون من) با شخصیت کودک معلول با حمایت یونیسف،1381
* ارتباط با بخش کتاب برای کودکان با نیازهای ویژه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان IBBY و انتقال تجربه

خدمات کتابداری به کودکان با نیازهای ویژه

بازگشت