صفحه اصلی زبان انگلیسی درباره ما معرفی، نقد و بررسی نمایشگاه آثار مقاله گفتگو پیوندها تماس با ما
خبرها

تازه های شورا
شوراي كتاب كودك از بدو تاسيس تاكنون، براي پيشبرد اهداف خود همواره از حمايت فرهنگ دوستان ايراني برخوردار بوده است. با توجه به گسترش فعاليت‌هاي شورا در سال‌هاي اخير در بخش های : ادبیات کودک و نوجوان ، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و خانه کتابدار و ترویج خواندن ، و با وجود حضور مستمر نيروهاي داوطلب، نيازهاي مالي شورا براي تداوم امور افزايش يافته است. لذا اعضاي هيأت مديره شورا خانم‌ها : نوش‌آفرين انصاري، فاطمه‌مرتضايي فرد، فهیمه محفوظ بالله ، پروين فخاري‌نيا،عاطفه سلیانی ، سحر ترهنده و آقايان : علیرضا میرفخرایی ، اکبر نعمتی ، مصطفی کریمی و مسعود ناصري دريايي تصميم گرفتند از كليه دوستداران اين سازمان مردم نهاد دعوت كنند تا در اين برهه از زمان كه شورا با دشواري‌هاي مالي رو به روست، به بقاي اين نهاد 50 ساله كمك كنند. از كليه علاقه‌مندان درخواست مي‌شود كمك‌هاي مالي خود را به حساب 19606317 به نام شوراي كتاب كودك نزد بانك تجارت شعبه جمهوري كد 195 واريز نمايند و رسيد آن را با ذكر دقيق نام و مشخصات خود براي شوراي كتاب كودك بفرستند. همچنين علاقه‌مندان مي‌توانند براي ارائه هر گونه پيشنهاد و كسب اطلاعات بيشتر درباره شیوه های گوناگون یاری رسانی با خانم لیلا ترکاشوند در دبیرخانه شورای کتاب کودک ( تلفن 66408074 ) و یا خانم نيره بهبهاني در دبيرخانه فرهنگنامه كودكان و نوجوانان (تلفن: 66415878) تماس بگيرند. 

07/4/1393

گروه بررسی آثار و دستنوشته های کودکان و نوجوانان ، آماده دریافت دستنوشته های کودکان و نوجوانان است . در صورتی که تمایل دارید این دستنوشته ها در گروه بررسی شود ، خواهشمند است آن ها را به آدرس شورای کتاب کودک ارسال کنید . اعضای گروه ، یکشنبه ها بعد از ظهر در شورا حضور دارند و آماده پاسخ گویی هستند .  

2/11/1390


Login

انتشارات و سایت

کمیته انتشارات و سایت متشکل از دو گروه نشر چاپی و نشر الکترونیک است که زیر نظر شورای برنامه ریزی و اجرایی ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می کند. هدف از تشکیل این کمیته فراهم آوری، آماده سازی و چاپ ونشر اطلاعات در قالب منابع چاپی و الکترونیک است.

منابع چاپی 


کمیته انتشارات و سایت

کتاب: شورا از بدو تاسیس تا کنون چندین جلد کتاب با عنوان های گذری در ادبیات کودکان ( 1352)، انتخاب و انطباق منابع ادب فارسی برای تدوین کتاب های کودکان و نوجوانان (1356)، نقش کتاب های کودکان در همسازی کودکان معلول با جریان زندگی روزمره (1363) ،39 مقاله درباره ادبیات کودکان ( 1363)، 17 مقاله درباره ادبیات کودکان (1372) منتشر کرده است.
کتابشناسی ها و فهرست ها: اولین فهرست کتاب های منتخب در سال 1342 منتشر شد و از آن زمان تا کنون علاوه بر کتابشناسی آثار منتخب هر سال، کتابخانه تحقیقاتی شورا کتابشناسی های موضوعی مانند کتابشناسی ایران در ادبیات کودکان و نوجوانان (1380)، کتابشناسی بازنویسی و بازآفرینی آثار مولانا برای کودکان و نوجوانان (1386)، کتابشناسی محیط زیست برای کودکان و نوجوانان (1387) و... را نیز تهیه می کند.

ماهنامه: اولین ماهنامه شورا به نام گزارش کتاب در سال 1342 توسط خانم معصومه سهراب تهیه و منتشر شد. این ماهنامه شامل خبر و گزارش از فعالیت های شورا ، معرفی آثار و نیز مقاله درباره ادبیات کودک و نوجوان بود.همچنین اولین ماهنامه خبری شورا در سال 1380 توسط خانم اشرف امینی تهیه شد که شامل اخبار سه بخش ادبیات کودک و نوجوان ، فرهنگنامه کودکان و نوجوانان، خانه کتابدار کودک و نوجوان و ترویج خواندن بود. اولین ماهنامه الکترونیک شورا در سال 1387 در سایت شورا منتشر شد.
فصلنامه: فصلنامه داخلی شورا شامل خبر، گزارش، مقاله، گفتگو، نقد، معرفی و کتابشناسی آثار از سال1378 تا سال 1386 توسط آقای مسعود ناصری تهیه شد و در اختیارعلاقمندان قرار گرفت. برخی شماره های فصلنامه، موضوعی است و به شکل ویژه نامه ارائه شده است.
سالنامه: شورا هر ساله گزارشی از وضعیت ادبیات کودک و نوجوان ارائه می دهد. این گزارش ها در گذشته در فصلنامه و ماهنامه شورا (گزارش کتاب) منتشر می شدند، اما از سال 1383 به همت شورای برنامه ریزی و اجرایی ادبیات کودک و نوجوان و کمیته بررسی،پژوهش و نقد، همراه با کتابشناسی توصیفی – تحلیلی در قالب سالنامه منتشر می شوند.
بولتن داخلی گروه های بررسی: در فاصله سال های 1384 –1377 شورا به منظور تعامل بیشتر گروه های بررسی با یکدیگر، بولتن داخلی گروه های بررسی شامل نقد ، بررسی ، معرفی و مقاله را منتشر کرد.


کمیته انتشارات و سایت

نشریات کودکان و نوجوانان: نخستین شماره فصلنامه بچه های کتاب شامل گزارش، مصاحبه، خبر و آثار ادبی کودکان و نوجوانان شورا، در سال 1380 منتشر شد.
پوستر و مجموعه کارت: از گذشته تا کنون به مناسبت های مختلف، تصویرگران و هنرمندان در زمینه طراحی پوستر و کارت با شورا همکاری کرده اند. در سال 1352 آقای پرویز دیبایی و در سال 1372 آقای نورالدین زرین کلک به مناسب روز جهانی کتاب کودک، در سال 1384 آقایان بهزاد غریب پور و کیوان عسگری به مناسبت دویستمین سال تولد هانس کریستین اندرسن، در سال 1386 آقای فرشید شفیعی به مناسبت هشتصدمین سال تولد مولانا، پوستر طراحی کردند. همچنین به مناسبت تولد هانس كريستين اندرسن و مولانا مجموعه کارت هایی از آثار تصویرگران چاپ و منتشر شد.
نشانه کتاب: نخستین تقویم- نشانه کتاب شورا با شعار " کتاب و همیاری " توسط آقای مجید بلوچ در سال 1363 طراحی و منتشر شد. از سال 1379 برای تصویر نشانه کتاب، از پوستر روز جهانی کتاب کودک استفاده شده است.

به جز موارد فوق می توان به انتشار جزوه، بروشور، پیام روز جهانی کتاب کودک، الواح به مناسبت های مختلف، تقویم و ... اشاره کرد.
مسئولیت طراحی گرافیک بسیاری از منابع چاپی شورا را خانم شعله محلوجی برعهده دارد.

منابع الکترونیک 


کمیته انتشارات و سایت

سایت: سایت شورا در سال 1379 توسط آقای محمود بهمن آبادی و با تلاش خانم پرناز نیری راه اندازی شد. طراحی و گرافیک سایت را خانم شعله محلوجی، مسئولیت برنامه نویسی و پشتیبانی را آقای سعید ایرانفرد و مدیریت سایت را آقای مانی رضوی زاده با همکاری خانم ماندانا رضوی زاده بر عهده داشتند. پس از ده سال سایت جدید شورا با تلاش آقایان مسعود ناصری و رامیار خلیلی، طراحی و گرافیک خانم ها شعله محلوجی و آرزو ناصری و برنامه نویسی آقای مهندس محسن ظریفیان راه اندازی شد.
لوح فشرده: از الواح فشرده سال های اخیر می توان به سرود شورا و لوح فشرده معرفی فرهنگنامه کودکان و نوجوانان اشاره کرد.

بازگشت