انتشار کارت پستال شورای کتاب کودک برای سال ۲۰۲۲ میلادی
۵ دی ۱۴۰۰
فراخوان بخش ترویج خواندن جایزه یادبود آسترید لیندگرن ۲۰۲۳
۵ دی ۱۴۰۰

فراخوان ارسال اثر برای فهرست دوسالانه کتاب برای کودکان با نیازهای ویژه IBBY ۲۰۲۳

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY به منظور ایجاد فرصت لذت از کتاب‌ها برای همه‌ی کودکان، تشویق ناشران، توسعه محصولات و اطلاع رسانی آثار مناسب برای کودکان با نیازهای ویژه، عناوین منتخب را هر ۲ سال در فهرستی  منتشر می‌کند و در اختیار عموم قرار می‌دهد.

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان باور دارد که همه کودکان باید به کتاب‌هایی با بالاترین کیفیت دسترسی داشته باشند. برای کودکان با نیازهای ویژه این کتاب‌ها می‌توانند پاسخ به نیازها، بازتاب‌دهنده تجربیات و بیان توانمندی‌هایشان باشند. فهرست دفتر بین‌المللی دارای سه بخش است و داورى آثار در دو مرحله انجام می‌شود. ابتدا توسط گروه متخصص جوایز شورای کتاب کودک تعدادی اثر انتخاب می‌شود و سپس توسط داوران بین‌المللی در IBBY، داوری نهایی صورت می‌گیرد.

✅برای شرکت در داوری این فهرست مهم و تاثیرگذار بین‌المللی لطفا آثاری با مشخصات زیر را به دبیرخانه شورای کتاب کودک ارسال کنید:

● آثاری که برای کودکان با نیازهای ویژه و انواع معلولیت‌ها تولید شده باشند: محصولاتی با فرمت‌های خاص مانند بریل، زبان اشاره، کتاب‌های حسی و لمسی، کتاب‌های آسان‌خوان، به خصوص برای کودکان و نوجوانانی که دارای ناتوانی‌های زبانی یا ذهنی بوده یا دارای اختلال خواندن و آموزش هستند.

● آثاری که شخصیت آن کودک یا نوجوانی با یک یا انواع نیازهای ویژه باشد: کتاب‌های تصویری، رمان، آثار داستانی یا غیر داستانی، زندگینامه‌ها و…  شخصیت می‌تواند قهرمان اصلی یا شخصیت مهم دوم باشد، که در پیرنگ نقش کنشگری را بر عهده دارد.

●کتاب‌های تصویری از نشرعادی که برای همه کودکان(عادی و با نیاز ویژه) قابل استفاده باشند: آثاری که با استفاده از طراحی و تصویرگری‌های همه فهم، موضوع و زبان ساده، فونت‌های درشت و خوانا و… برای گروه بزرگی از کودکان قابل درک باشند.

✅منظور از معلولیت هرگونه آسیب جسمی، شناختی یا عصبی است که بر سلامت روان یا حسی تأثیر بگذارد، مانند: نابینایی، ناشنوایی، معلولیت‌های ذهنى، اختلالات یادگیرى، اوتیسم و… معلولیت حاصل یک بیماری یا آسیب موقتى نباشند و در بلندمدت زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهد. 

✅قابل ذکر است که آثار و محصولات باید از سال ۱۳۹۸ (۲۰۱۸میلادی) به بعد منتشر شده باشند. 

آخرین مهلت تحویل آثار به شورای کتاب کودک ۲۵ دی ماه ۱۴۰۰ خواهد بود.

✅شیوه تحویل:

ارسال دو نسخه از اثر به شورای کتاب کودک از طریق هماهنگى با خانم بابالویی، مسئول کتابخانه تحقیقاتى و ارسال PDF آثار به ایمیل: Cbc.SpecialNeedsCommittee@gmail.com

 آثار ارسالى برای داوری عودت داده نخواهد شد.

✅آدرس شورای کتاب کودک:

تهران، خیابان انقلاب ،خیابان ابوریحان، خیابان وحید نظری، شماره ۳۱، طبقه ۲

✅شایان ذکر است فهرست‌های قبلی در کتابخانه تحقیقاتی شورای کتاب کودک موجود است.

 براى دریافت پاسخ پرسش هاى احتمالى می‌توانید با ایمیل Cbc.SpecialNeedsCommittee@gmail.com مکاتبه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *