مجمع عمومی سالانه شورای کتاب کودک ۱۴۰۳ برگزار شد
۳۰ خرداد ۱۴۰۳
داستان‌نویسی ویژه نوجوان ۱۳ الی ۱۶ سال
۳۰ خرداد ۱۴۰۳

نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۵ مشخص شدند

شورای کتاب کودک «سید نوید سیدعلی اکبر» را در بخش نویسندگان و«علیرضا گلدوزیان» در بخش تصویرگران، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما)۲۰۲۵ معرفی کرد.

🔻در بخش نویسندگان،«سید نوید سیدعلی اکبر»، به دلیل توجه خاص به آزادی کودکان و ایجاد فضایی برای بازیگوشی و خلاقیت در داستان‌هایش، به‌عنوان نامزد بخش نویسندگان جایزه آسترید لیندگرن معرفی شد.او با نقد اقتدارگرایی و خشونت در دنیای بزرگسالان، به کودکان اجازه می‌دهد تا در داستان‌ها آزادانه زندگی کنند و خلاقانه تصمیم بگیرند. داستان‌های او، بدون پند و نصیحت، کودک را به تأمل و تصمیم‌گیری دعوت می‌کنند و به آن‌ها به عنوان فردی فعال و مستقل نگاه می‌کند. این نویسنده با نگاهی متفاوت و مدرن به ادبیات کودک ایران جهتی نو بخشیده است. 

🔻در  بخش تصویرگران «علیرضا گلدوزیان»، تصویرگر و طراح گرافیک نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن۲۰۲۴ و همچنین یکی از نامزدهای ایرانی جایزه یادبود آسترید لیندگرن(آلما) درسال ۲۰۱۴و ۲۰۲۴، به دلیل بیش از دو دهه فعالیت مستمر در تصویرگری کتاب کودک، تاثیر ماندگار و مهم در رشد ادبیات و تصویرگری کتاب کودک و نوجوان، راه یافتن آثار او به فهرست‌ها و نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی و همچنین کسب جوایز متعدد داخلی و بین المللی و همچنین نقش برجسته در ارتقای سطح تصویرگری ادبیات کودک و نوجوان ایران، داشتن نگاه شخصی و متفاوت در هر یک از آثار، توانایی بازنمایی و طراحی طیف وسیعی از فرم‌ها، فضاها و شخصیت‌ها با الهام از هنرهای تصویری ایران و جهان، مهارت در خلق تصاویری قدرتمند، زیبا و تاثیرگذار و گسترده بودن موضوعات تصویر شده و حضور پررنگ و تأثیرگذار‌ در تربیت تصویرگران نسل جوان؛ نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) شد. 

جایزه یادبود آسترید لیندگرن، به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده است. جایزه نقدی آلما به مقدار ۵ میلیون کرون سوئد، به‌عنوان بزرگ‌ترین و گران‌ترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات – پس از جایزه هانس کریستین اندرسن در جهان مطرح است. 

جایزه آلما، یک جایزه ادبی است که نه‌تنها به نویسندگان و تصویرگران اهدا می‌شود، بلکه قصه‌گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز می‌توانند به آن دست یابند. 

این جایزه، سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند یا مروج و … صرف‌نظر از زبان و ملیت آن‌ها اعطا می‌شود. آثار این هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش‌های انسانی‌ای باشند که آسترید لیندگرن به آن‌ها باور داشت. 

در حال حاضر، شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان چهار نهاد ایرانی هستند که امتیاز معرفی نامزد برای دریافت این جایزه را دارا هستند. 

شورای کتاب کودک برای این عزیزان آرزوی موفقیت دارد.

#شورای_کتاب_کودک

#توران_میرهادی

#سید_نوید_سید_علی‌اکبر

#علیرضا_گلدوزیان 

#جایزه_آلما

#آسترید_لیندگرن 

@shorayeketabekoodak

https://instagram.com/cbc.1341

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *