روابط بین‌الملل

کمیته روابط بین‌الملل مسئولیت برنامه‌ریزی و پیگیری ارتباط با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی مرتبط با ادبیات کودک به طور خاص و کودکان به صورت عام را بر عهده دارد. هم چنین پاسخگویی، پی‌گیری تمامی مکاتبات بین‌المللی و تهیه خبر امور بین‌الملل از وظایف این کمیته است. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این کمیته، ارتباط موثر با دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان است. شورا در سال۱۳۴۳ به عنوان شعبه ملی ایران به عضویت دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان IBBY درآمد و تا کنون توانسته این ارتباط را به شکلی پویا و فعال ادامه دهد.

دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در سال ۱۹۵۳ به منظور بهبود کیفیت کتاب‌های کودکان و نوجوانان، گسترش کتابخانه‌های مربوط به آن‌ها، و ایجاد تفاهم میان نسل جوان کشورهای مختلف از طریق کتاب، در شهر زوریخ سوئیس بنیاد نهاده شد. دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان از طریق شعبه‌های ملی در کشورهای مختلف فعالیت می‌کند. این دفتر در حال حاضر هفتاد و دو عضو در سراسر جهان دارد و طبق اساس نامه، هر کشوری می‌تواند به عضویت آن در آید. مهم‌ترین فعالیت‌های این دفتر عبارتند از برگزاری کنگره دو سالانه ادبیات کودکان و اعطای جایزه هانس کریستیان اندرسن ،معتبرترین جایزه بین‌المللی ادبیات کودکان و نوجوانان. این دفتر با نهادها، کتابخانه‌ها، انجمن‌ها، جوایز و مؤسسات مختلف بین‌المللی همکاری دارد. دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان از سال ۱۹۶۳ فصلنامه ای تخصصی با عنوان «بوک بِرد» منتشر . این فصلنامه دارای مقالات متعدد، نقد و بررسی آثار، و اخبار مربوط به فعالیت‌های ملی و بین‌المللی و جوایز است که با همکاری شعبه‌های ملی، مؤسسه‌های پژوهشی، استادان و کارشناسان هنر و ادبیات کودکان منتشر می‌شود.

برخی از فعالیت‌های کمیته بین‌الملل شورا عبارتند از:
انتخاب و معرفی کتاب به کتابخانه بین‌المللی کودکان و نوجوانان مونیخ
معرفی فرد شایسته بورسیه به کتابخانه بین‌المللی کودکان و نوجوانان مونیخ
همکاری با دیگر نهادها برای انتخاب داور و تصویرگر به منظور شرکت در کارگاه دوسالانه تصویرگری براتیسلاواBIB ،
و دیگر ارتباط‌های موردی

این کمیته زیر نظر شورای مدیریت ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و همچنین وظیفه دارد با کمیته بررسی، پژوهش و نقد و کمیته جوایز همکاری کرده و برگزیدگان ادبیات کودکان ایران را به جهان معرفی کند.