آخرین روز کاری در سال 1397 و اولین روز کاری در سال 1398 شورای کتاب کودک
۳۱ فروردین ۱۳۹۸
فرهنگنامه در نمایشگاه بین المللی کتاب 1398
۳۱ فروردین ۱۳۹۸

تازه ترین فراخوان بوک برد نشریه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)

تازه ترین فراخوان بوک برد نشریه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)

بوک برد، نشریه دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان، در تازه ترین شماره خود، فراخوانی دارد برای مقاله، نامه، کارت پستال و کتاب کودک با موضوع «مدرسه در ادبیات کودک و نوجوان و ادبیات کودک و نوجوان در مدرسه» و از همه علاقه مندان دعوت کرده است در این برنامه شرکت کنند.

شرایط فرستادن مقاله:

مقاله های آکادمیک باید کمتر از ۴۰۰۰ واژه باشند.

با این که شمار زیادی از کودکان در جهان به آموزش دسترسی ندارند، مدرسه رفتن تجربه مشترک بسیاری از کودکان در سراسر جهان است. تجربه مدرسه رفتن در ادبیات کودک و نوجوان اغلب بازتاب های گوناگونی  داشته است. همچین ادبیات و کتاب های کودک و نوجوان، در کلاس های درس و کتابخانه های مدرسه ها، همواره جایگاه ویژه ای داشته است.

با توجه به میزان دسترسی کودکان به کتاب های کودکان در مدرسه، برنامه درسی و باور و آگاهی آموزگاران از ادبیات کودکان، این ادبیات تا چه اندازه و به چه شکل هایی در مدرسه به کودکان عرضه می شود؟

نشریه بوک برد دست اندرکاران دنیای آکادمیک از سراسر جهان را دعوت کرده تا درباره جایگاه ادبیات کودک در مدرسه ها و همچنین جایگاه مدرسه در داستان های کودکان کاوش کنند. پرسش های زیر به عنوان موضوع های پیشنهادی مطرح شده اند:

مدرسه در ادبیات کودکان:

 • «داستان مدرسه» چگونه به عنوان یک ژانر در ادبیات کودک بین المللی، ملی و یا محلی شکل گرفته است؟
 • برخی از دست مایه ها، کلیشه ها، چالش ها و یا مسائل مربوط به آموزش و مدرسه در ادبیات کودکان کدامند؟ استقبال کودکان از این موضوع ها در کتاب های شان چگونه است؟
 • در داستان هایی با موضوع مدرسه چه موضوع های آموزشی به طور ضمنی یا مستقیم در نظر گرفته شده اند؟
 • آموزگاران، شاگردان، مدیران و کارکنان «خوب» یا «بد»، در متن یا تصاویر ادبیات کودکان، چگونه شخصیت پردازی می شوند؟ از تحلیل این جلوه های داستانی چه بینشی به دست می آوریم؟
 • این جلوه های داستانی در فرهنگ ها، زبان ها و یا ژانرها و گروه های سنی گوناگون چه تفاوتی دارند؟
 • در داستان هایی با موضوع مدرسه، کودکان چه گرایشی نسبت به مدرسه رفتن دارند و کودکانی که این داستان ها را می خوانند تا چه اندازه با داستان ارتباط برقرار می کنند؟
 • نقش آموزش در زندگی شخصیت های داستانی و یا شخصیت های تاریخی که در داستان ها آمده اند چگونه است؟ داستان های کودکان و نوجوانان و همچنین متن های غیرداستانی ویژه کودکان چگونه به موضوع خواندن و نوشتن می پردازند؟
 • نقش کتابخانه های کودکان و یا کتابداران در داستان های کودکان چیست؟

ادبیات کودکان در مدرسه ها

 • در سیستم های آموزش و پرورش محلی، ملی و بین المللی چه رویکردهایی نسبت به استفاده از  ادبیات کودک در کلاس درس وجود دارد؟
 • پژوهش های آموزشی درباره آشنا کردن کودکان با ادبیات کودک چه دستاوردهایی داشته اند؟ چه اقدامات اجتماعی مناسب و موثری برای پرورش علاقه ای همیشگی در کودکان، به خواندن و یا نویسندگی، انجام شده است؟
 • چه مشکلات و مسائلی در دسترسی کودکان و نوجوانان به کتاب های کودکان وجود دارد؟
 • چه پژوهش هایی درباره نقش ادبیات کودک در آموزش خواندن و نوشتن در سطح محلی و بین المللی انجام شده است؟
 • واکنش دانش آموزان به پروژه های آموزشی و یا پروژه های ترویج خواندن چگونه بوده است؟
 • گرایش عمومی کودکان، والدین، آموزگاران، برنامه ریزان و دیگر دست اندرکاران به ادبیات کودکان چگونه است؟
 • دست اندرکاران آموزش از چه تکنولوژی هایی برای علاقه مند کردن کودکان به ادبیات بهره می برند؟
 • کتابخانه های کودکان، کتابدارها و دست اندرکاران رسانه ها از چه شیوه هایی برای علاقه مند کردن کودکان به ادبیات استفاده می کنند؟

کودکان و کتاب های آن ها:

مقاله هایی با این موضوع باید کمتر از ۲۵۰۰ کلمه باشند.

نشریه بوک برد تالار گفت و گویی راه اندازی خواهد کرد تا دست اندرکاران ادبیات کودک و نوجوان تجربه های خود را با یکدیگر در میان بگذارند. آموزگاران، کتابداران، ناشران، نویسندگان و پدران و مادران  می توانند تجربه های خود را در موضوع علاقه مند کردن کودکان به ادبیات، در چهارچوب مقاله های کوتاه برای نشریه بوک برد بفرستند.

تصویرگران، نویسندگان، مترجمان و کتاب های آن ها.

این مقاله ها باید کمتر از ۲۵۰۰ کلمه باشند.

نشریه بوک برد مصاحبه هایی را با نویسندگان، تصویرگران و مترجمان کتاب های کودکان منتشر می کند. این مصاحبه ها نباید پیش از این در جایی به چاپ رسیده باشند و باید شامل مقدمه و پیش گفتار، متن اصلی مصاحبه و یک بخش انتهایی باشند.

طراحی کارت تبریک و نامه

کارت های تبریک باید کمتر از ۳۰۰ واژه و نامه ها کمتر از ۱۰۰۰ واژه داشته باشند.

نشریه بوک برد نامه هایی شامل معرفی کار یک نویسنده یا تصویرگر را چاپ می کند. کارت های تبریک نیز می توانند به معرفی مختصر کارهای یک نویسنده یا تصویرگر بپردازند.

کارت های تبریک باید به باربارا لهمن به نشانی lehman.1@osu.edu فرستاده شوند.

مقاله های کامل باید به  پتروس پاناو Petros Panaou به نشانی ppanaou@uga.edu و جنل ماتیس Janelle Mathis به نشانی Janelle.mathis@unt.edu فرستاده شوند.

مهلت فرستادن آثار  یکم جولای ۲۰۱۹ یا دهم تیر ۹۸ است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *