مجمع عمومی عادی سالانه شورای کتاب کودک برگزار شد
۴ تیر ۱۳۹۹
جوایز شورای کتاب کودک اعلام مى‌شود
۴ تیر ۱۳۹۹

جمشید خانیان نامزد جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۲

شورای کتاب کودک با افتخار جمشید خانیان را‌به عنوان نامزد برای دریافت جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ۲۰۲۲ معرفی می‌کند.

دلایل این انتخاب، ضمن تاکید بر نقش پُر رنگ و تاثیرگذارِ آثار ایشان در روند شکل‌گیری نوینِ ادبیاتِ کودک و نوجوان ایران عبارتند از:

۱- تاکید بر مسائلِ انسانِ امروز، همچون جنگ، مهاجرت، تبعیض، تنهایی، مرگ، رابطه‌ی بین نسل‌ها، سالمندی، بحران‌های نوجوانی، هویت، تجربه‌های زیستی بومی و فرهنگ‌های خاص، توجه ویژه به زندگی طبقه‌ی متوسط شهری، صلح، همدلی، دوستی، عشق، احترام به دیگری و خانواده.
۲- رسیدن به سبک نوشتاری خاص با تاکید بر فُرم، تکنیک، جنبه‌های زیبایی‌شناسانه‌ی زبانِ روایت و گفت وگوهای نمایشی، توجه ویژه به شخصیت و همچنین برانگیختن کنجکاوی، پرسشگری و رشد تفکر انتقادی و فلسفی مخاطبان
۳- آثار وی تا کنون بارها جایزه‌ها و افتخارات داخلی مانند کتاب فصل، کتاب سال، جایزه‌ی بیست سال ادبیات، جایزه‌ی ویژه‌ی ربع قرن ادبیات در بخش‌های رمان نوجوان، نمایشنامه‌نویسی و پژوهش هنری را از سوی نهادهایی چون شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودک و نوجوان، خانه‌ی کتاب، لاکپشت پرنده، مهر طاها، جایزه ادبی اصفهان، مجله‌های ادبی کودک و نوجوان و فستیوال بین المللی تئاتر فجر را دریافت کرده است.
۴- آثار وی در سطح بین المللی نیز افتخاراتی چون کتابِ راه یافته به فهرست کلاغ سفید( کتابخانه بین‌المللی کودک و نوجوان مونیخ ) در سال ۲۰۰۵ برای قلب زیبای بابور، لوح افتخار ibby در سال های ۲۰۱۲ برای طبقه‌ی هفتم غربی و ۲۰۱۴ برای عاشقانه های یونس در شکم ماهی و همین طور بعضی از نمایشنامه‌های او منتخب فستیوال‌های نمایشی در آلمان، باکو و مسکو شده است.
۵- جمشید خانیان در سال ۲۰۱۸، از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران به عنوان نامزد جایزه جهانی آسترید لیندگرن معرفی شد. همچنین او در سال ۲۰۲۰ نامزد همین جایزه از سوی شورای کتاب کودک شده است.
۶- او تا کنون کارگاه‌ها و نشست‌های بسیاری در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان، داستان‌نویسی و نقد ادبی در شهرهای مختلف ایران و خارج از ایران مانند چین و آلمان داشته است. از جمله در سال ۲۰۱۸ به عنوان اولین نویسنده ایرانی ادبیات کودک و نوجوان به فستیوال دوسالانه‌ی کلاغ سفیدِ کتابخانه‌ی بین‌المللی مونیخ دعوت شد و در چندین مدرسه در چندشهر، ورکشاپ‌هایی در رابطه با تجربه‌ی نوشتن برگزار کرد که بازتاب گسترده‌ایی در مطبوعات و رسانه‌های محلی داشت.
۷-آثار وی همواره مورد توجه اساتید و دانشجویان در فضاهای آکادمیک و دانشگاهی بوده است به طوری که تا کنون بیش از صد مقاله، رساله و پایان‌نامه‌ی پژوهشی بر اساس آثار وی نوشته شده است.
۸- جمشید خانیان علاوه بر نوشتن در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان، در زمینه‌ی تدریس در دانشگاه و آموزشگاه‌های هنری، داوری و کارشناسی فستیوال‌های مختلف داستان‌نویسی، نمایشنامه‌نویسی، فیلمنامه‌نویسی و نیز مدیریت انتشارات فعالیت داشته و هم چنان دارد.
۹- به عقیده‌ی منتقدان و پژوهشگران، بسیاری از آثار داستانی خانیان که در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان به رشته‌ی تحریر در آمده‌اند از مهمترین آثار ادبی این حوزه طی دو دهه اخیر قلمداد می‌شوند و سهم منحصر به فردی در پیشبرد و ارتقاء سطح کیفی ادبیات کودک و نوجوان ایران داشته است.

شورای کتاب کودک با توجه به دلایلی که به شکل فشرده به آنها اشاره شد، آقای جمشید خانیان را شایسته‌ی نامزدی برای دریافت جایزه‌ی جهانی هانس کریستین اندرسن می‌داند، چرا که آثار این نویسنده و حضور مستمرش در خلق ادبیات کودک و نوجوان ایران، باعث ارتقاء سطح سواد ادبی و نگاه زیبایی‌شناسانه مخاطب و هم چنین سطح کیفی این ادبیات شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *