برندگان جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن (نوبل کوچک) ۲۰۲۰ معرفی شدند.
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
مجمع عمومی عادی سالانه شورای کتاب کودک برگزار شد
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۱ مشخص شدند.

نامزدهای شورای کتاب کودک برای جایزه یادبود آسترید لیندگرن

شورای کتاب کودک «جمشید خانیان» را در بخش نویسندگان، «فرشید شفیعی» را در بخش تصویرگران و «عبدالحکیم بهار» را در بخش ترویج خواندن، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما ۲۰۲۱) معرفی کرد.

جمشید خانیان

جمشید خانیان

عبدالحکیم بهار

عبدالحکیم بهار

فرشید شفیعی

فرشید شفیعی

کمیته جوایز شورای کتاب کودک «جمشید خانیان» را به دلیل نقش پررنگ و تأثیرگذار درروند شکل‌گیری ادبیات داستانی نوجوان امروز، تأکید بر مفاهیم انسانی چون صلح، مدارا، احترام به دیگری، دوستی، عشق، پرداختن به مسائل و بحران‌های انسانی چون انواع تبعیض، جنگ، مهاجرت، تنهایی، مرگ، هویت، ارتباط بین نسل‌ها، زندگی شهری، توجه به فرم و تکنیک در کنار محتوای غنی، بیان نمایشی و تشخص زبانی و هویت داشتن سبک نوشتاری، تأکید بر جنبه‌های زیبایی شناسانه و هنری و عدم نگاه تعلیمی و تربیتی صرف برشمرده به‌عنوان نامزد بخش نویسندگان جایزه آسترید لیندگرن معرفی کرد.

در بخش تصویرگران، کمیته جوایز شورای کتاب کودک «فرشید شفیعی» را به دلیل تأثیرگذاری انکارناپذیر بر تصویرگران جوان، جریان ساز بودن در تصویرسازی دهه هشتاد، خلق تصاویری باروح ایرانی در قالبی نو و ساخت جریانی ماندگار در تصویرسازی ادبیات کودک ایران، برای دومین بار نامزد این جایزه کرد.

در بخش ترویج خواندن، کمیته جوایز شورای کتاب کودک «عبدالحکیم بهار» را به دلیل سال‌ها فعالیت مستمر، خستگی‌ناپذیر و خودجوش درزمینهٔ ترویج کتابخوانی در مناطق دورافتاده از جمله منطقه صفر مرزی، تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه، راه‌اندازی شبکه‌ی مروجان در ۷۰ روستا باهدف فعال کردن کتابخانه و کتابخوانی، تبدیل شبکه‌ی مروجان روستایی به پایگاه کمک‌رسانی به مردم در دوران خسارت‌های پس از سیل را نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) کرد.

جایزه یادبود آسترید لیندگرن، به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده است. جایزه نقدی آلما به مقدار ۵ میلیون کرون سوئد، به‌عنوان بزرگ‌ترین و گران‌ترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات – پس از جایزه هانس کریستین اندرسن- در جهان مطرح است.

جایزه آلما، یک جایزه ادبی است که نه‌تنها به نویسندگان و تصویرگران اهدا می‌شود، بلکه قصه‌گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز می‌توانند به آن دست یابند.
این جایزه، سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند یا مروج و … صرف‌نظر از زبان و ملیت آن‌ها اعطا می‌شود. آثار این هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش‌های انسانی‌ای باشند که آسترید لیندگرن به آن‌ها باور داشت.

در حال حاضر، شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان چهار نهاد ایرانی هستند که امتیاز معرفی نامزد برای دریافت این جایزه را دارا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *