علی اصغر سیدآبادی نامزد ایرانی دریافت جایزه‌ی IREAD (من می‌خوانم) ۲۰۲۴
۷ مرداد ۱۴۰۲
فراخوان سى‌و‌هشتمین دوره کارگاه «آشنایى با ادبیات کودک و نوجوان» شورای کتاب کودک
۷ مرداد ۱۴۰۲

نادر موسوی نامزد ایرانی دریافت جایزه‌ی IREAD (من می‌خوانم) ۲۰۲۴

بنیاد شن ژن در چین و دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان(IBBY)، اخیراً جایزه‌ای برای مروجان برجسته‌ی کتابخوانی به نام IREAD(من می‌خوانم) تعیین کرده‌اند. هدف از طرح این جایزه، تشویق به تعهد پایدار در حوزه‌ی ترویج کتابخوانی و گسترش ترویج کتابخوانی در میان همه‌ی مردم کره‌ی زمین است. افرادی که برای دریافت این جایزه نامزد می‌شوند، باید حداقل سه سال با نوآوری و خلاقیت در زمینه‌ی خواندن و شیوه‌های مختلف آن در میان کودکان و نوجوانان فعالیت مستمر کرده باشند. شورای کتاب کودک به‌عنوان شاخه‌ی ملی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوانIBBY) ) نامزد این جایزه را انتخاب و معرفی می‌کند.
معیارهای انتخاب نامزد برای جایزه‌ی IREAD (من می‌خوانم) : پایداری، اثرگذاری، الهام بخشی، کاوشگری و نوآوری در اجرای پروژه‌های کتابخوانی، پایبندی و احساس مسئولیت در ایجاد عشق به خواندن، توانمند کردن کودکان در امر خواندن در مناطق محروم و بی‌ثبات و تداوم آن از طریق فعالیت‌های مختلف مانند طرح پروژه‌های کتابخوانی، اجرای فعالیت‌های پویا در این پروژه‌ها، ترویج مؤثر خواندن، داشتن راهبرد در این راستا و حمایت از حق کودکان برای خواندن است.

شورای کتاب کودک با افتخار نادر موسوی را به عنوان نامزد ایرانی دریافت جایزه‌یIREAD (من می‌خوانم) ۲۰۲۴ معرفی می‌کند. او برای دومین بار از سوی شورای کتاب کودک نامزد دریافت این جایزه شده است.

نادر موسوی، نویسنده و آموزشگر و مروج کتابخوانی، به شکل مستمر و خستگی‌ناپذیر درزمینه‌ی ترویج کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان افغانستانی مناطق مهاجرنشین ایران فعالیت دارد. او نه‌تنها مروج کتابخوانی، بلکه مؤسس چندین شعبه مدارس خودگردان برای کودکان مهاجر افغانستانی در ایران است.

نادر موسوی در روستای علی چوپان شهر مزار شریف استان بلخ در افغانستان به دنیا آمد‌. نادر در زمستان سال ۱۳۶۲ به دلیل جنگ و درگیری‌ها همراه با خانواده به ایران مهاجرت کرد. او دوران دبستان و دبیرستان را در شهر بندرعباس گذراند و پس از غلبه بر تنگناهای موجود برای تحصیلات دانشگاهی مهاجران افغانستانی، کارشناسی خود را در رشته‌ی مهندسی کشاورزی از دانشگاه تهران گرفت. موسوی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته‌ی جامعه‌شناسی با پایان‌نامه‌ای درباره‌ی کارکردهای مدارس خودگردان، در سال ۱۳۹۱ دریافت کرد.

در سال ۱۳۷۷ با تسلط کامل طالبان بر افغانستان، موج دوم مهاجران افغانستانی به ایران آمدند: هزاران خانواده که در افغانستان خطر طالبان، ناامنی و گرسنگی تهدیدشان می‌کرد در شهرهای مختلف ایران مستقر شدند که بسیاری از کودکان این خانواده ها نیاز به مدرسه و آموزش داشتند اما جایی برای درس خواندن آنان‌ نبود. نادر موسوی که از نخستین سالهای دبیرستان رویای تاسیس مدرسه را در سر داشت با راه اندازی چندین شعبه مدرسه خودگردان در مناطق مهاجرنشین، توانست بسیاری از کودکان بازمانده از تحصیل مهاجر را دوباره پشت نیمکت های درس و مدرسه بنشاند. در سال ۱۳۸۴ خورشیدی در سراسر ایران حدود چهارصد مدرسه‌ی خودگردان وجود داشت که بیش از نود هزار دانش‌آموز مهاجر افغانستانی در آن‌ها درس می‌خواندند، نادر موسوی به اکثریت این مدارس که فعالیت بیشتر آنان زیر زمینی بود، کتاب و مجله و پیک نوروزی و دیگر خدمات آموزشی و فرهنگی ارائه می کرد.

چیزی که فعالیت نادر موسوی را در در این حوزه از دیگران متمایز می‌کند، فعالیت‌های فرهنگی مختلف و تسهیل دسترسی کودکان مهاجر به خدمات آموزشی است .موسوی هزاران نسخه از مجله‌های «طراوت»، «کودکان آفتاب»، «پیک گل سرخ» و کتاب«بازگشت» را با محتوای آموزشی آمیخته با فرهنگ، تاریخ و جغرافیای افغانستان برای کودکان مهاجر تالیف، چاپ و پخش کرده است. این مجله‌ها به کودکان مهاجر که هرگز افغانستان را ندیده‌اند، کمک می‌کند که در هوای افغانستان نفس بکشند و از وضعیت سرزمین مادری خودآگاه شوند.

او نخستین ناشر تخصصی شعر و ادبیات افغانستان ( انتشارات آمو) است که تاکنون یکصد و هشت عنوان کتاب شعر و داستان ویژه‌ی بزرگسال و بیست و چهار عنوان کتاب برای کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. نادر موسوی از سال ۱۳۹۰ به‌ عنوان پرکارترین ناشر و نماینده‌ی کشور افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کرد

نادر موسوی از سوی شورای کتاب کودک در سال ۲۰۲۲ نامزد جایزهی IREAD (من می خوانم) و در سال ۲۰۲۳ نامزد دریافت جایزه‌ی استرید لیندگرن (آلما) شد. او در سال‌های ۲۰۲۰ و۲۰۲۳ از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان نامزد دریافت جایزه‌ی استرید لیندگرن (آلما) شد.

دلایل انتخاب نادر موسوی برای  دریافت جایزه‌ ی آیرید  ۲۰۲۴:

بیش از ۲۳ سال فعالیت فرهنگی و آموزشی مستمر برای کودکان مهاجر، همکاری در تحقیقات دانشگاهی و پژوهشی مربوط به این حوزه، تألیف و چاپ کتاب‌های کودک و انتشار مجله.
تأسیس مدارس خودگردان آفتاب ویژه‌ی کودکان افغانستانی ساکن ایران در مناطق محروم و مهاجرنشین. این مدارس ابتدا در تهران و پس‌از آن در سراسر ایران گسترش پیدا کرد،
خدمت رسانی فرهنگی و آموزشی به بیش از ۳۵۰ مدرسه‌ی خودگردان در سرتاسر ایران با بیش از ۱۵۰ هزار کودک (۷تا ۱۸ سال) محروم از تحصیل در حاشیه‌ی شهرها و مناطق کم برخوردار،
تأسیس کتابخانه در مدارس خودگردان و ترویج خواندن در میان کودکان باهدف علاقه‌مند شدن آن‌ها به مطالعه،
تأسیس خانه‌ی کودکان افغانستان برای کودکانی که ازلحاظ قانونی امکانی آموزش نداشته‌اند،
انتشار مجلههای مخصوص کودکان افغانستان،
تألیف کتاب‌های تاریخ و جغرافیا برای آشنایی کودکان مهاجر افغانستانی با سرزمین مادری خود،
برگزاری کارگاه داستان‌نویسی برای پرورش خلاقیت مخاطبان و ترویج کتابخوانی با همکاری انجمن نویسندگان کودک ایران،
طراحی و اجرای مسابقات دنباله‌دار (نامه‌نویسی) در سرتاسر ایران،
راه اندازی مرکز تربیت‌معلم و مربی از بین دانش‌آموختگان مدارس خودگردان،
تهیه و تدوین برنامه‌ی آموزشی و فرهنگی برحسب نیاز کودکانی که آسیب‌های اجتماعی بسیاری دیده‌اند،
تشکیل باشگاه‌های کتابخوانی در مناطقی که مدارس خودگردان تحت پوشش خانه کودکان آفتاب قرار دارند،
برگزاری (مسابقات افغانستان شناسی) جهت آشنایی کودکان افغان با زادگاه خود و تشویق آن‌ها به پژوهش و تحقیق در این حوزه،
جذب پشتیبان برای کمک‌هزینه‌ی تحصیلی، تهیه‌ی کیف و کفش و نوشت‌افزار کودکان بی‌بضاعت یا بی‌سرپرست. تاکنون با همیاری حامیان حدود ششصد کودک بورسیه‌ی تحصیلی دریافت کرده است،
تلاش برای شنیده شدن صدای کودکان افغانستان از طریق شرکت در سمینارها و گفتگوهای مطبوعاتی و تلویزیونی و نوشتاری،
تلاش برای تحت پوشش قرار دادن ۱۵۰۰ دانش آموز مدارس فرهنگ پس از سقوط طالبان و افزایش شمار مهاجرین با شعار «هیچ کودکی نباید پشت در مدرسه بماند»،
راه اندازی باشگاه «آواز دوستی» به منظور پرورش و آرامشروانی کودکانی که روح آنان‌ خسته از جنگهای طولانی و مهاجرت مکرر است برای آموزش آموزش ترانههایی که در آن مفاهیم انسانی مانند دوستی و مهر و همدلی و همزیستی مسالمت آمیز با دیگر انسان‌ها و جانوران و گیاهان نهفته است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *